Wczesne lata Kuriera z Warszawy

System reklamy Test

Wczesne lata Kuriera z Warszawy

Niewiele osób wie, że legendarny ?Kurier z Warszawy? ? jeden z największych polskich polityków, bohaterski żołnierz Armii Krajowej i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa ? urodził się nie w Warszawie, jak podają niektóre źródła, lecz w Berlinie. Tymczasem to właśnie tam, w nocy z 2 na 3 października 1914 roku, przyszedł na świat Zdzisław Antoni Jeziorański, znany później jako Jan Nowak-Jeziorański.

Jego dzieciństwo i wczesna młodość nie kryją w sobie jednak więcej tajemnic, niespodzianek i niezwykłych wydarzeń. Pochodził z rodziny inteligenckiej, ukończył warszawskie Gimnazjum Państwowe im. Adama Mickiewicza, zaś studiował na Uniwersytecie w Poznaniu. Od 1936 roku pełnił tam funkcję starszego asystenta w katedrze ekonomiki. Zdecydowanie ważniejsze dla jego dalszego życiorysu stało się natomiast ukończenie 29 czerwca 1937 roku Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego, skąd Jeziorański trafił prosto do 2 Dywizjonu Artylerii Konnej im. Józefa Sowińskiego, gdzie służył jako bombardier podchorąży artylerii.

Wydawać by się mogło, że tak naprawdę niewiele predestynowało młodego Zdzisława do wielkich osiągnięć, które w przyszłości stały się jego udziałem. Trzeba jednak pamiętać, że nienaruszalny etos i ogromne poczucie odpowiedzialności za siebie i innych to wartości, które w owych czasach stanowiły wręcz podstawy wychowania. I te właśnie wartości, wyniesione z domu ? rządzonego najpierw ręką ojca, sumiennego urzędnika Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a potem (Wacław Jeziorański zmarł, gdy syn miał zaledwie 4 lata) matki i babki ? w olbrzymim stopniu ukształtowały późniejszego ?Kuriera z Warszawy?: człowieka, dzięki którego działaniom Polska jest dziś częścią wolnej i zjednoczonej Europy.