Śmierć i testament

System reklamy Test

Śmierć i testament

Jan Nowak-Jeziorański zmarł w warszawskim szpitalu im. prof. Witolda Orłowskiego, nieopodal swojego mieszkania przy ulicy Czerniakowskiej. Odszedł 20 stycznia 2005 roku, a więc w wieku ponad 90 lat. Został pochowany w rodzinnym grobie na Cmentarzu Powązkowskim, zaś w uroczystym pogrzebie udział wzięły tłumy mieszkańców Warszawy, delegacje z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele świata kultury i polityki. Pożegnanie odbyło się na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w obecności Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Marka Belki, prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego, marszałków Sejmu i Senatu i wielu innych dygnitarzy. W charakterze ciekawostki warto wspomnieć, że trumna w której pochowany został legendarny ?Kurier z Warszawy? miała początkowo chronić szczątki Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego polskiego króla!

?To nie ważne, czy Ojczyzna mi się podoba, czy nie. Z duszy jej sobie nie wyrwę? ? ? powiedział kiedyś Jan Nowak-Jeziorański. I tej maksymie pozostawał wierny przez całe swoje długie i aktywne życie. W jednym z ostatnich wywiadów telewizyjnych, jakich udzielił, mając już niemal 90 lat, stwierdził: ?ale największą miłością mego życia była zawsze Polska?. Trudno się więc dziwić, że dziś możemy mówić o ?politycznym testamencie? Jeziorańskiego, który swego czasu sformułował ?Pięć rad dla Polski?: wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, tworzenie nowych miejsc pracy, walkę z korupcją, wolność gospodarowania oraz utrzymanie publicznej telewizji. Część z tych postulatów do dziś pozostaje niezrealizowana, inne stały się dyżurnymi hasłami wyborczymi? Jakby jednak nie patrzeć, w tych pięciu propozycjach zawarte zostały wszystkie cechy uważane przez Jeziorańskiego za najważniejsze atuty prawdziwie wolnego i demokratycznego kraju.

Co do faktycznego testamentu natomiast, to Jan Nowak-Jeziorański swoje obszerne archiwa przekazał w całości Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich czyli Ossolineum. W tym samym budynku, w którym mieszkał Jeziorański utworzono Bibliotekę Centrum Informacji jego imienia, w której dziś znajduje się część bogatego księgozbioru należącego do byłego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, zasłużonego żołnierza AK, skutecznego polityka i wielkiego człowieka ? Jana Nowaka-Jeziorańskiego.