RWE dzisiaj

System reklamy Test

RWE dzisiaj

W 1990 roku ? po obaleniu komuny ? Rozgłośnia przeniosła się do Warszawy, gdzie przez cztery lata kontynuowano działalność radia. RWE zostało ostatecznie zamknięte 30 czerwca 1994 roku w Poznaniu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem pracowników i władz Radia Wolna Europa oraz władz polskich i dygnitarzy amerykańskich (w tym ambasadora Stanów Zjednoczonych).

Aktywna przez ponad czterdzieści lat polska sekcja RWE zaprzestała nadawania. Koniec Radia Wolna Europa nie oznaczał jednak końca działalności pracowników i przyjaciół legendarnej rozgłośni, którzy zdecydowali się założyć oficjalne Stowarzyszenie.

Zawiązane wówczas ?Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego” funkcjonuje po dzień dzisiejszy, a jego członkowie działają w imię utrwalania pamięci o działalności słynnej rozgłośni. W stołecznym lokalu Stowarzyszenia, w siedzibie Klubu RWE ? Radio Café ? gromadzone są pamiątki i (między innymi) zdjęcia dokumentujące ponad cztery dekady aktywnego istnienia Rozgłośni Polskiej.

W rok po oficjalnym zakończeniu działalności polskiej sekcji RWE ? pod kierownictwem ostatniego dyrektora Rozgłośni, Piotra Mroczyka ? utworzono prywatną instytucję. Powstanie i działalność ?RWE Incorporated? ? radia, które miała kontynuować działalność Rozgłośni Polskiej ? nie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem niedawnych dziennikarzy historycznego już RWE. Rozgłośnia Mroczyka przez wiele lat, bezskutecznie, starała się o przyznanie koncesji. Ostatnia audycja RWE Incorporated została nadana na początku 1996 roku.

Radio Wolna Europa nadal nadaje. Mieszcząca się (od 2009 roku) w Pradze rozgłośnia transmituje audycje w ponad 20 językach.