Problemy RWE

System reklamy Test

Problemy RWE

Audycje przygotowywane przez redaktorów wybranych przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego i nadawane na falach Radia Wolna Europa cieszyły się w Polsce ogromnym powodzeniem. Po krótkim czasie od debiutu ?polskiego głosu? RWE stało się nad Wisłą najchętniej słuchaną, zagraniczną rozgłośnią. Popularność radia (w połączeniu z wolnościowym, antysowieckim wydźwiękiem nadawanych w nim audycji) nie podobała się ówczesnym władzom.

Audycje RWE były od początku zagłuszane. Ścigano także korespondentów, którzy przygotowywali dla Radia Wolna Europa materiały zza ?żelaznej kurtyny?. Wśród osób, które współpracowały z Polski z RWE i które narażone były na szczególne szykana wymienić należy chociażby Władysława Bartoszewskiego, Danutę Bańkowską czy Józefa Szaniawskiego.

Niezależnie od kwestii cenzury, prób zablokowania audycji czy prześladowania współpracowników rozgłośni mieszkających w Polsce RWE nękały także problemy finansowe. Owszem, działanie rozgłośni było ? przynajmniej początkowo ? hojnie dotowane przez rząd amerykański i obywateli USA. Niestety, po kilku latach, kiedy Stany Zjednoczone skupiły się na prowadzeniu ?zimnej wojny? na własnym poletku, RWE nie mogło już liczyć na regularne wsparcie finansowe. Fundatorami działalności Radia Wolna Europa stawali się sami redaktorzy i przyjaciele rozgłośni ? słuchacze czy dalsi i bliżsi współpracownicy.

Mimo finansowych tarapatów i ciągłych problemów natury politycznej Rozgłośnia Polska RWE nieprzerwanie nadawała audycje informacyjne i tematyczne bloki programowe. Przez wiele lat działania sekcji na antenie pojawiły się najwybitniejsi intelektualiści i artyści. Z RWE współpracował między innymi Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Ciołkosz, Jan Lechoń, Leopold Tyrmand czy Jacek Kaczmarski, który na antenie Radia prowadził autorski program muzyczny ? ?Kwadrans?.

Niezależnie od działań nieprzychylnych władz, prób zagłuszania audycji, problemów finansowych czy aktywności agentów wywiadu, którzy przenikali do rozgłośni, polska sekcja Radia Wolna Europa działała do 1994 roku, kiedy to w Poznaniu nastąpiło jej oficjalne zamknięcie.