Nie tylko radio

System reklamy Test

Nie tylko radio

Bez wątpienia dyrektorowanie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa jest jednym z najbardziej znanych (czy raczej ? rozpoznawalnych) etapów życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Warto jednak pamiętać, że zarówno przez te 24 lata, jak i przez kolejnych kilkadziesiąt ten wielki polityk i dyplomata poświęcał się Polsce także na wielu innych polach.

Napisał setki artykułów i udzielał niezliczonych wywiadów, w których wypowiadał się na tematy związane z krajem. Spotykał się z najważniejszymi postaciami polityki światowej, ale też angażował w liczne ? mniej lub bardziej ? jawne akcje polityczne i społeczne związane z propagowaniem i wspieraniem demokracji, przede wszystkim ? z wprowadzeniem jej do Polski, ale też do pozostałych krajów bloku komunistycznego.

Po przeprowadzce do USA Jeziorański bardzo aktywnie włączył się w prace Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego zresztą w latach 1979-1996 dyrektorem krajowym. To jego też dziś uważa się za głównego sprawcę wejścia Polski do NATO.

Jan Nowak-Jeziorański od początku opowiadał się także bardzo intensywnie za integracją Polski z Unią Europejską, wierząc, że lepsza alternatywa nie istnieje. W związku z tym aktywnie współpracował między innymi z Fundacją im. Roberta Schumana i Instytutem Studiów Strategicznych. Do końca życia starał się zabierać głos w sprawach istotnych dla kraju i społeczeństwa (jak choćby udział polskich wojsk w wojnie w Iraku), a jego opinia i osoba cieszyły się olbrzymim szacunkiem zarówno wśród tych, którzy podzielali jego zdanie, jak i światopoglądowych wrogów.

W 2002 roku Jan Nowak-Jeziorański otrzymał również z rąk prezydenta Valdasa Adamkusa tytuł honorowego obywatela Litwy, w charakterze uznania za zasługi we wspieraniu jej dążeń do przyjęcia w szeregi NATO.