Na wojnie

System reklamy Test

Na wojnie

Już w 1939 roku Zdzisław Jeziorański został przez Niemców wzięty do niewoli. Stało się to na Wołyniu, tuż po wkroczeniu do Polski oddziałów hitlerowskich. W okolicy Krakowa udało mu się jednak ? razem zresztą z innymi pojmanymi, wśród których znajdował się między innymi Józef Cyrankiewicz ? zbiec z pociągu transportującego więźniów. Po ucieczce bardzo szybko związał się z podziemiem.

Od 1941 roku Jeziorański był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, przemianowanego później na Armię Krajową. Zajmował się głównie kolportażem materiałów propagandowych mających na celu dezinformację wroga. Do historii przeszły już słynne ulotki przekonujące młodych Niemców o przerażających konsekwencjach straszliwych odmrożeń na froncie wschodnim.

W 1943 roku Jeziorański przybrał pseudonim ?Jan Kwiatkowski? i trafił do Sztokholmu. Było to jego pierwsze zadanie kurierskie w szeregach AK. Pełen sukces sprawił, że powierzono mu dotarcie do rządu RP w Londynie, w charakterze oficjalnego emisariusza. Wtedy też pojawił się kolejny pseudonim, pod którym znamy Jeziorańskiego do dziś ??Jan Nowak?. Zadanie udało się zrealizować i w 1943 roku doszło do rozmów z przedstawicielami londyńskiego rządu i władz angielskich, w których udział brał sam premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill.

Z Anglii polski emisariusz trafił do Włoch, skąd następnie przetransportowano go samolotem w okolice Tarnowa. Do Warszawy dotarł tuż przed wybuchem powstania, a w wigilię kapitulacji znów wyruszył do Londynu, tym razem z bezpośredniego rozkazu generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, wioząc ze sobą olbrzymie ilości ważnych dokumentów i zdjęć.