Na srebrnym ekranie

System reklamy Test

Na srebrnym ekranie

O tym, że Jan Nowak-Jeziorański dość chętnie udzielał wywiadów, a także wielokrotnie występował przed radiowym i reporterski mikrofonem (i przed kamerą) w charakterze eksperta ? doskonale wiadomo. Warto jednak zwrócić uwagę także na jego obecność w znaczących filmach dokumentalnych, przede wszystkim biograficznych.

Jednym z takich filmów jest ?Świat Luny? ? 52 minutowy dokument prezentujący epokę stalinizmu i sylwetkę Julii Brystygier (znanej także między innymi jako Julia Prejs czy Luna Brystygierowa), słynnej funkcjonariuszki aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, byłej modelki Picassa, pisarki i zbrodniarki stalinowskiej.

Dwa lata wcześniej, w 1995 roku, Jeziorański pojawił się także w fabularyzowanym dokumencie ?Zdrada? w reżyserii Johna Andersona ? koprodukcji polsko-nowozelandzkiej. Film opowiada o Ronie Jefferym, Angliku współpracującym podczas wojny a Armią Krajową.

W ramach filmografii ?Kuriera z Warszawy? nie sposób też pominąć obrazów traktujących o nim samym. Bez wątpienia do najważniejszych należy ?Kurier nadziei? z 1991 roku, wyreżyserowany przez Zbigniewa Kowalskiego. Przede wszystkim jednak trzeba tu wspomnieć o dziele dwóch Andrzejów ? Wajdy i Kotkowskiego ? ?Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004? z 2004 roku. To zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby bliżej poznać historię życia i sposób myślenia Jeziorańskiego.

Wiedzę o ?Kurierze z Warszawy? doskonale uzupełni też ?Świadek historii? ? powstała w 2001 roku biografia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w reżyserii Ireneusza Englera.

Prócz filmów z i o Jeziorańskim warto także zapoznać się z jeszcze jednym zbiorem materiałów archiwalnych ? Archiwum Dźwiękowym Radia Wolna Europa, w którym znajduje się między innymi słynne pierwsze przemówienie ?Kuriera z Warszawy? na falach legendarnej rozgłośni.