Miasta Jana Nowaka-Jeziorańskiego

System reklamy Test

Miasta Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Berlin w którym się urodził, Warszawa za którą walczył, Sztokholm ? bo tam został wysłany jako kurier. A później czasy emigracji i życie w Londynie, Monachium i w Waszyngtonie. Gdyby nie okoliczności ? Jana Nowaka-Jeziorańskiego można by określić mianem globtrotera. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza dla słynnego Kuriera z Warszawy ? co sam dyrektor RWE zresztą podkreślał ? była Polska. I Polacy, rzecz jasna.

Ci ostatni odwdzięczyli się Nowakowi-Jeziorańskiemu za wiele lat działalności i za walkę (zarówno zbrojną, rozumianą dosłownie, jak i prowadzoną na falach eteru) o wolność. Kurier z Warszawy mianowany został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania (2000 rok), Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa (2001 rok), Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska (2002 rok) i Honorowym Obywatelem miasta stołecznego Warszawy (2003).

Aby uhonorować jego osobę, w 2006 roku na warszawskim Powiślu odsłonięto pomnik ? Ławeczkę Jana Nowaka-Jeziorańskiego (autorstwa Wojciecha Grynewicza), a na (także stołecznej) Pradze Południe ustanowiono ulicę jego imienia. W Poznaniu natomiast znajduje się rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a gliwicka droga krajowa nr 88 nosi nazwę Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego.