Jadwiga Nowak-Jeziorańska

System reklamy Test

Jadwiga Nowak-Jeziorańska

Do historii przeszedł już ślub Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który trwał? zaledwie 7 minut! Swoją przyszłą żonę, Jadwigę z Wolskich, poznał jeszcze w konspiracji. ?Greta?, bo takim posługiwała się pseudonimem, była powstańczą łączniczką. Ceremonia ślubna odbyła się 19 grudnia 1944 roku, podczas przerwy pomiędzy pogrzebami. Ale chociaż wszystko stało się tak szybko, to zgodne małżeństwo przetrwało długie lata ? aż do śmierci Jadwigi w USA w 1999 roku.

Tuż po ślubie Jeziorańscy, po raz ostatni przed kilkudziesięcioletnią emigracją, opuścili Polskę. Wyjeżdżając z kraju, wywieźli ze sobą kilkaset ważnych dokumentów ? w tym: odezwy, rozkazy, mikrofilmy i filmową kronikę powstania ? ukryte w gipsowych opatrunkach. Co ciekawe, Jeziorański ? wyruszający przecież jako emisariusz ? przed wyjazdem poprosił generała Leopolda Okulickiego o oficjalną zgodę na podróż razem ze swoją ukochaną ?Gretą?.

Choć zgodne i długotrwałe, małżeństwo Jeziorańskich nie było jednak wcale idealne. Niektórzy twierdzą, że Jadwiga praktycznie całe swoje powojenne życie podporządkowała mężowi, którego sprawy zawsze zajmowały najważniejsze miejsce. Ona ? przecież nie mniej zasłużona dla Armii Krajowej od niego ? miała podobno prawdziwym heroizmem wykazywać się dopiero w domu, w którym niepodzielnie i dość autokratycznie rządził Jan. Z drugiej strony, to właśnie ?Greta? miała wyjątkowe ?oko? na ludzi i często ostrzegała męża przed intencjami i działaniami jego współpracowników oraz bliższych i dalszych znajomych. Według wspomnień ?Kuriera z Warszawy? ? nie myliła się nigdy.

Niezależnie jednak od relacji, które istniały pomiędzy małżonkami, jedno jest pewne: kochali się od pierwszego spotkania i tak pozostało do końca życia ? najpierw Jadwigi, a potem Jana.