Emigracja

System reklamy Test

Emigracja

Lata 1945-1989 to czas bardzo intensywnego zaangażowania społecznego i politycznego legendarnego ?Kuriera z Warszawy?, znanego już jako Jan Nowak-Jeziorański. Zaangażowania jednak wyłącznie na emigracji. Po wojnie Jeziorański pozostał początkowo w Anglii, gdzie od 1948 do 1951 roku pracował w polskiej redakcji radia BBC, koncentrując się przede wszystkim na uświadomieniu zachodniemu społeczeństwu ogromu hitlerowskich zbrodni i tragedii narodu polskiego.

W grudniu 1951 roku Jeziorańskiemu powierzono stanowisko dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W związku z tym przeniósł się do Monachium i rozpoczął tworzenie zespołu redaktorskiego. Pierwszą audycję udało się wyemitować 3 maja 1952 roku, zaś Jeziorański z powodzeniem pełnił swoją funkcję przez kolejne niemal 24 lata.

Po rozstaniu z RWE (1 stycznia 1976) ?Kurier z Warszawy? nie zwolnił jednak tempa. Przeniósł się do Waszyngtonu i mocno zaangażował w działania Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego był przez kolejnych 20 lat dyrektorem krajowym. Co ciekawe, w tym czasie piastował również funkcję konsultanta Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Jana Nowaka-Jeziorańskiego z tamtych czasów było doprowadzenie do przyjęcia Polski do NATO. Od początku uprawiał w tym kierunku intensywny lobbing i dziś uważany jest za jednego z głównych sprawców sukcesu. I tym razem nie spoczął jednak na laurach, stawiając przed sobą kolejny wielki cel: wejście Polski do Unii Europejskiej.