Działalność i misja RWE

System reklamy Test

Działalność i misja RWE

„Udzielanie poparcia przywódcom politycznym i intelektualistom, przebywającym czasowo w USA, w poszukiwaniu wolności, której zostali pozbawieni we własnym kraju” ? taka myśl przyświecała członkom Komitetu Wolnej Europy, którzy w 1949 roku powołali do życia RWE. O tym, że inicjatywa była słuszna założyciele i działacze rozgłośni przekonali się szybko, bo w chwili wybuchu wojny w Korei.

Azjatycki konflikt rozwinął się w pełnej mocy na kilka dni przed nadaniem pierwszych audycji. Eskalacja wojenna umocniła Amerykanów w przekonaniu, że sowieckie działania są nie tylko destrukcyjne, ale i skoncentrowane na imperialistycznym celu, a ambicje ZSRR zagrażają krajom ?wolnego świata?.

Do tej pory wszystkie, podjęte po II wojnie działania (Plan Marshalla czy Sojusz Atlantycki) koncentrowały się albo na ustanowieniu nowego porządku, albo na podtrzymaniu wypracowanego status quo. W ferworze walki o pokój zapomniano o potrzebach ludzi żyjących w ciągłym zniewoleniu i przebywających w krajach znajdujących się pod totalitarną jurysdykcją. To właśnie z myślą o nich zdecydowano się rozwinąć działanie radia i stworzyć pięć, aktywnych przez cały dzień i ulokowanych na granicy sowieckiego bloku rozgłośni. Powołano także Krucjatę Wolności ? organizację, która prowadziła działania uświadamiające, mobilizowała ?wolne? społeczeństwa do walki z komunizmem i zajmowała się zbieraniem funduszy umożliwiających rozgłośniom kontynuowanie działalności. Dzięki wsparciu (głównie obywateli USA) i licznym, także rządowym dotacjom zbudowano sieć potężnych nadajników i świetnie wyposażone studio w Monachium. Jako pierwsza, w 1951, nadawanie ?wolnych? programów rozpoczęła sekcja czechosłowacka. Na falach eteru ? rok później ? zabrzmiała też premierowa, polskojęzyczna audycja.